Rüstem Resul Perçin

Rüstem Resul Perçin

Darbe girişimini televizyondan öğrenen 17 yaşındaki Rüstem Resul Perçin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısını beklemeden Beştepe’ye koştu. Burada cuntacı askerler tarafından şehit edilen Perçin, darbenin en genç şehitlerinden biri oldu.

Resul Perçin, kardeşi ve amcası ile birlikte korsan bildirinin TRT ekranlarında okunması üzerine evden çıkarak Beştepe’ye gitti. Burada cuntacı askerlere karşı mücadele eden Perçin, hain kurşunlara hedef oldu.

Amcası Mustafa Perçin, ağır yaralanan Resul’ü alıp hastaneye götürmek istedi. Ancak darbeciler ''Yaklaşma vururuz'' diyerek Resul’ü almasına izin vermediler. Şehidin amcası, ağır yaralanan yeğenini bir süre sonra güçlükle alarak Turgut Özal hastanesine götürdü. Ancak FETÖ’yle irtibatı olan hastane çok kalabalık bahanesi ile Resul’ü kabul etmedi. Resul oradan Gazi hastanesine götürüldü ve orada şehit oldu.

Elektrikçilik yapan Resul Perçin, ''Askere gidip uzman çavuş olup şehit olacağım'' diyordu. Amcası, Resul’e dair hatırladığı en değerli şeyi şu sözleri ile ifade ediyor: ''Resul’ün naaşı çok güzel kokuyordu. O kokuyu ben 2 yerde aldım, bir Uhud şehitliğinde bir de Eyüp Sultan’da.''

Şehidin babası Necmi Perçin ise ''6 çocuğum var. Bütün çocuklarım vatan için feda olsun. Oğlum doğuda askerlik yapıp şehit olmak istiyordu. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır'' diye konuştu.

Şehidin ismi, Kırklareli Şehit Rüstem Resul Perçin Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ne verildi.