Ramazan Sarıkaya

Ramazan Sarıkaya

15 Temmuz gecesi Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde kasıklarından vurulan Ramazan Sarıkaya 2 kez ameliyat oldu. Bir ay süren yaşam mücadelesinin ardından şehit düştü.

15 Temmuz gecesi darbecilere karşı koymak için Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediye binası önüne gelen Ramazan Sarıkaya, cuntacı askerler tarafından açılan ateş sonucu kasıklarından yaralanarak hastaneye kaldırıldı. İki ayrı ameliyat geçiren ve bir ay boyunca yaşam savaşı veren Sarıkaya, kaldırıldığı Haseki Hastanesi’nde şehit düştü.

Sarıkaya’nın oğlu Talha Sarıkaya, “İnşallah biz de o mertebeye ulaşırız. İnşallah ölümümüz o şekilde olur. Ben hiç üzülmüyorum, mutluyum. Vefat etmek için en güzel yolu buldu” dedi.

Sarıkaya, babasının olay günü Saraçhane'ye gittiğini anlatarak, “Bir asker tarafından vurulmuş. Vücuduna 2 kurşun gelmiş. Birisi kalın bağırsağına diğeri de kasıklarına isabet etmiş. Oradaki bir yardımsever tarafından hemen hastaneye kaldırılmış. Orada ameliyata almışlar. Ameliyatı başarılı olmuştu. Bilinci de yerindeydi bir hafta kadar. Yanına gidiyorduk. Sonra yoğun bakıma aldılar tekrar. Bir aydır yoğun bakımdaydı. Çoklu organ yetmezliği başladı. Sonra da kalp krizi sonucu vefat etti” diye konuştu.

Ramazan Sarıkaya, Fatih Camisi'nde öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından, Edirnekapı Şehitliği'ne defnedildi.

4 çocuk babası olan 52 yaşındaki Sarıkaya'nın ismi, Malatya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezi'ne ve İstanbul Avcılar’da bir imam hatip ortaokuluna verildi.