Razan Eşref en-Neccar

Razan Eşref en-Neccar

Razan Eşref en-Neccar kimdir?

Şehit edilen Neccar, henüz 21 yaşındaydı. Razan Eşref en-Neccar Filistinli gönüllü kadın doktordur. Razan Eşref en-Neccar İsrail’in terörist askerlerinin Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusunda ateş açması sonucu şehit oldu. Razan Eşref en-Neccar, Gazze sınırında gösterilerde yaralananları sahada gönüllü olarak tedavi etmeye çalışıyordu. Bölgede kurulan Sahra Hastanesi Müdürü Doktor Salah er-Rantisi yaptığı açıklamada, “Hemşire Razan, çok ağır yaralı olarak hastaneye getirildi. Rezzan’ın nahif bedenine isabet eden kurşun, göğsünü delerek sırtından çıkmış.” ifadelerine yer vermişti.

Razan Eşref en-Neccar, Filistinlilerin geri dönüş hakkını vurgulamak amacıyla sürdürdüğü eylemde onlara sonuna kadar destek olacağını dile getirerek, “Bu görevin bir kadın için kolay olmadığını biliyorum ancak, yaralılara ve zor durumda olanlara yardım etmek için girdiğim bu yolu tamamlamaya kararlıyım” açıklamasında bulunmuştu.

Razan Eşref en-Neccar, sahadaki çalışmasını aylar sürse de bırakmayacağını vurgulayarak, “Formam temiz ve kıymetli insanların kanıyla boyandı. Ben bununla şeref duyuyorum.” ifadelerine yer vermişti. Razan Eşref en-Neccar ‘Filistin’in Yardım Meleği’ olarak biliniyordu.