Reha Çamuroğlu

Reha Çamuroğlu

Bir Anlık Gecikme, Değişen Koşullarda Alevilik, Dönüyordu - Bektaşilikte Zaman Kavrayışı, Geçen Zaman Geçmiş Zaman, Günümüz Alevi Sorunları, İkiilebir, İsmail, Kalem Efendisi, Kayıp Tarihimiz, Kerbela - Fatıma'nın Gözyaşı, Nazar, Sabah Rüzgarı ile Son Yeniçeri kitaplarının yazarı olan Reha Çamuroğlu, 2001 yılında Hacı Bektaş Barış ve Dostluk Ödülü'ne layık görülmüştür.

Reha Çamuroğlu, 20 Ağustos 1958 tarihinde İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra Büyük Larousse ve Ana Britannica ansiklopedilerinde tarih yazarı olarak çalıştı. Bunun yanında Cem ile Nefes dergilerinde de yazı işleri müdürlüğü yaptı. Ayrıca Almanya'da bazı üniversitelerde de dersler verdi. 

Ödülü

2001 - En İyi Romanı Ödülü
2001 - Hacı Bektaş Barış ve Dostluk Ödülü

 

Kitapları

Bir Anlık Gecikme, Değişen Koşullarda Alevilik, Dönüyordu - Bektaşilikte Zaman Kavrayışı, Geçen Zaman Geçmiş Zaman, Günümüz Alevi Sorunları, İkiilebir, İsmail, Kalem Efendisi, Kayıp Tarihimiz, Kerbela - Fatıma'nın Gözyaşı, Nazar, Sabah Rüzgarı, Son Yeniçeri, Sultan Selahaddin El-Kürdi, Tarih Heterodoksi ve Babailer, Tarihi ve Kültürel Boyutları ile Alevilik, Yeniçeriler, Yeniçeriliğin Bektaşiliği ve Vaka-i Şerriye