Remy Bonjasky

Remy Bonjasky

Remy Bonjasky, bugüne kadar 3 kez K-1 Grand Prix dünya şampiyonu olmuştur. Tüm maçlarını başından sonuna kadar disiplinden kopmadan ve kuralları hiçbir zaman ihlal etmeden sonuna kadar götürmesi ile bilinen bir sporcudur.

Remy Bonjasky, 10 Ocak 1976 tarihinde Surinam'ın Paramaribo şehrinde doğdu. Henüz 5 yaşındayken futbola başladı. 16 yaşında yaşadığı sakatlık onu bu spordan uzaklaştırdı. 1 yıl süren sakatlığın ardından 17 yaşında yakın bir arkadaşının tavsiyesiyle Muay Thai'ye başladı.

İlk profesyonel dövüşünü 19 yaşında Valentijn Overeem ile yaptı. Maçı teknik nakavt (TKO) ile kazanarak dövüş dünyasına hızlı bir giriş yapan Bonjasky’nin K-1 de ilk dövüşü ise Ray Sefo'yla oldu. Maçı TKO ile kazandı ve K-1 dünyasına girdi.. 2003 yılında Japonya K-1 finalinde sırasıyla Avustralyalı Peter Graham’ı, Fransız Cyrill Abidi’yi ve Japon Musashi’yi mağlup ederek K-1 2003 Grand Prix şampiyonu oldu.

2004 finallerinde ise sırasıyla Ernesto Hoost, Francois Botha ile Musashi’yi yendi ve şampiyonluğa 2. kez imza attı. 2005 yılı K-1 finallerine şampiyonluğunu korumak adına giren Remy Bonjasky çeyrek finalde Stefan Leko ile karşılaştı.

2007 yılında Hollanda’da, polise 2 azılı İngiliz suçluyu yakalattığı için madalya ile ödüllendirildi. Eylül 2007'de K-1 Seul’de Stefan Leko ile rövanş maçına çıkan Bonjasky, dünyanını en iyi diz atan dövüşçüsü unvanını doğrulattı. Bir dizle rakibini nakavt etti ve 8 Kasım 2007’de Yokohama Arena’ya K-1 finallerine tekrar gitme hakkına sahip oldu.

Çeyrek finalde Badr Hari ile eşleşen sporcu 3 roundluk maçtan galip ayrıldı. Yarı finalde Peter Aerts’a 3 round sonunda sayı ile yenildi ve 2007 finallerine veda etti. Remy Bonjasky 2008 yılında kariyerindeki 3. K-1 şampiyonluğuna imza attı. Finale gelirken Seul'de Paul Slowinksky'i ardından final gecesinde önce Jerome Le Banner'ı ardından Gökhan Saki'yi nakavt ederek finale yükseldi.

Finalde Badr Hari'yi lk roundda yere serdi. 2. roundda Badr Hari kendisini yerde tekmeyince sakatlandı ve maça devam etmedi. Hari'nin yaptığı sportmenlik dışı hareket nedeniyle şampiyonluk kemeri Bonjasky'ye verildi.

Dövüş stili

Remy Bonjasky'nin en meşhur özelliği; çok iyi savunması, uçan tekmeleri ve diz vuruşlarıdır.

Ünvanları

2008 K-1 Dünya GP şampiyonu

2004 K-1 Dünya GP şampiyonu

2003 Dünya GP şampiyonu

2003 K-1 Dünya GP Las Vegas şampiyonu

1999 WPKA Dünya Süper ağırsiklet Muay Thai şampiyonu

1998 KO Power Tournament runner-up

1998 IPMTF Avrupa Süper ağırsiklet şampiyonu