Roger Federer‬

Roger Federer‬

Birinci sırada daha önce art arda 237 hafta ve toplamda 302 hafta kalarak rekor kıran İsviçreli tenisçi Roger Federer‬ kimdir?

Roger Federer‬, 8 Ağustos 1981 tarihinde Basel, İsviçre'de dünyaya geldi. 

Henüz küçük yaşlarından itibaren spora meraklı olan Roger Federer, henüz 6 yaşındayken tenis oynamaya başladı.

Bir süre tenis ve futbolu birlikte götürdü. İki farklı spor dalını da çok seven Federer, 13 yaşında kesin bir karar vererek tenise yöneldi.

13 yaşındayken İsviçre Gençler Şampiyonu oldu. Bu başarısından hemen sonra daha profesyonel eğitim alabilmek için evinden ayrılarak İsviçre Ulusal Tenis Akademisi'nde eğitime başladı.

Aldığı profesyonel eğitimin de etkisiyle üst üste galibiyetler kazanan Federer, daha 16 yaşındayken dünya çapında gençlerde bir numaraya yükseldi.

1998 senesinde 'gençler' kategorisinde ITF Dünya Gençler Şampiyonu oldu. Bu başarısından sonra 2001 senesinde ilk ATP (profesyonel seviye) turnuvasını kazandı.

2004 senesinde koçsuz çalışan Federer, aralarında Wimbledon, Amerikan Açık, ve Avusturalya Açık’ın bulunduğu önemli dört turnuvanın üçünü kazanarak dünyanın bir numaralı erkek tenişçisi oldu.

İlerleyen kariyerinde birçok başarı elde eden Federer, ülkesi adına katıldığı 2008 Beijing Yaz Olimpiyatları'nda 'çiftler' kategorisinde partneriyle birlikte altın madalyanın sahibi oldu. 

2012 Lonra Yaz Olimpiyatları'nda ise 'tekler' kategorisinde gümüş madalya kazandı.

2017 senesinin Ocak ayında Melbourne kentinde düzenlenen turnuvanın Avustralya Açık tek erkekler finalinde Roger Federer, Rafael Nadal'ı 3-2 yenerek şampiyon oldu. Tarihin teklerde en fazla Grand Slam turnuvası kazanan erkek tenisçisi olan İsviçreli tenisçi, rekorunu 18 şampiyonluğa çıkardı.

16 Temmuz 2017 tarihinde ise, Wimbledon tek erkekler finalinde Hırvat rakibi Marin Cilic’i 3-0 mağlup ederek şampiyon oldu. 2017 senesinde şimdiye kadar oynanan 3 grand slamden Fransa Açık’a katılmayıp Avustralya Açık, Miami Açık ve Halle Açık’ta mutlu sona ulaşarak bu sezon 5 şampiyonluk elde etti.

İsviçreli raket, şu ana dek elde ettiği başarılar neticesinde toplam $107,309,145 ödülün sahibi oldu