Russell Crowe

Russell Crowe

Ünlü aktör Russell Crowe, Gladyatör filmindeki oyunculuğuyla hafızalara kazınmıştır.

Russell Crowe, 7 Nisan 1964 tarihinde Yeni Zelanda'nın North Island bölgesinde doğdu. Annesi Jocelyn Yvonne Wemyys ve babası John Alexander Crowe yemek tedarikçiliği yapıyordu. Terry adında bir erkek kardeşi vardır.

Crowe'ın soyu Norveç, İskoçya ve Galler’e kadar uzanmaktadır. Henüz 4 yaşındayken, ailesi Avustralya’ya taşındı. Burada yayınlanan televizyon dizisi Spyforce’un prodüktörü, Crowe'ın annesinin vaftiz babasıydı. Crowe’a bu dizinin bir sahnesinde aktör Jack Thopson’la rol alma fırsatı verildi. 14 yaşındayken ailesi tekrar Yeni Zelanda’ya taşındı. Crowe burada Auckland Grammer School'a gitti. Daha sonra okulu bırakarak çalışmaya başladı.

1980'li yıllarda rock grubu Russ Le Roq’da görev aldı. 21 yaşındayken Avustralya’ya döndü. Russell Crowe, National Institute of Dramatic Art adlı tiyatro okuluna kaydolmak istiyordu. Ancak bu hayalini gerçekleştiremedi. 1987 yılında istediği gibi bir iş bulamadığı için sokak çalgıcılığı yapmaya başladı. Bu sırada televizyon dizisi “Neighbours“ta oynama fırsatı yakaladı. Daha sonra “Living with the Law” adlı dizide rol aldı.

Ardından kariyerindeki ilk sinema filmi olan 1990 yapımı ''The Crossing''de oynadı. Bu filmin çekimleri başlamadan önce ''Blood Oath'' adlı projede yer aldı ancak bu yapım, ''The Crossing''den sonra vizyona girdi.

1992'de ''Police Rescue'' dizisinin ilk bölümünde başrol oynadı. Avustralya’da yakaladığı başarının ardından Crowe, Amerikan filmlerinde rol almaya başladı. 2001 yılında Gladyatör filmindeki başarılı performansıyla Oskar ödülünü kazandı.

Adaylıkları da The Insider ve Akıl Oyunları filmleriyle aldı. Akıl Oyunları, Crowe’un adaylığının dışında, en iyi uyarlama dalında Oskar aldı. 1997-2003 yılları arasında en iyi uyarlama dalında Oskar adayı olan 2 filmde (L.A Confidential - Master and Commander: The Far Side of the World) daha rol aldı.

Crowe, oyunculuğunun dışında, medyaya birçok kez asabi bir kişiliğe sahip olmasıyla yansıdı. Fotoğrafını çeken hayranlarına küfür etmiş ve bir barda kavgaya karışmıştı. 2005’te oyuncu, police hakaret etmekten tuttuklandı ve 100.000 $ para ceza aldı.

Russell Crowe, Richmond Futbol Kulübü’nün ve Rabbitohs rugby takımının bir taraftarıdır. Kuzenleri Martin Crowe ve Jack Crowe, Yeni Zelanda kriket milli takımının eski kaptanlarıdır.

Müziğe karşı büyük bir tutkusu bulunan Crowe, birçok profesyonel grubun üyesi olmuştur. Gitar çalıp, şarkı söylemektedir. Şu anda ''The Ordinary Fear of God'' adlı grubun bir üyesidir.

Özel hayatı

Russell Crowe, 1990 yılında ''The Crossing'' filminin çekimlerinde tanıştığı Avustralyalı oyuncu ve şarkıcı Danielle Spencer ile 7 Nisan 2003’te evlendi. Bu evlilikten Charles ve Tennyson adında iki çocukları oldu.

Crowe, 2000 yılında Amerikalı aktris Meg Ryan ile, daha önce de Erica Baxter, Peta Wilson ve Courteney Love gibi isimlerle birlikte olmuştu.

Filmleri

Prisoners of the Sun

The Crossing

Proof

Spotswood

Romper Stomper

Hammers Over the Anvil

The Silver Brumby

For the Moment

Love in Limbo

The Sum of Us

The Quick and the Dead

No Way Back

Virtuosity

Rough Magic

L.A. Confidential

Heaven's Burning

Breaking Up

Mystery, Alaska

The Insider

Gladiator

Proof of Life

A Beautiful Mind

Master and Commander: The Far Side of the World

Cinderella Man

A Good Year

3:10 Treni

American Gangster

Tenderness

Body of Lies

State of Play

Robin Hood

The Next Three Days

Republic of Doyle

The Man with the Iron Fists

Les Misérables

Broken City

Man of Steel

Winter's Tale

Nuh

The Water Diviner

Fathers and Daughters

The Nice Guys