Ruzi Nazar

Ruzi Nazar

1941 yılında askere alınan Ruzi Nazar, II. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine Ukrayna cephesine gönderildi. 1945 yılında da Bavyera'ya gelerek Rosenheim kasabasına yerleşti. 1954 senesinde de CIA'ye katıldı.

Ruzi Nazar, 1 Ocak 1917 tarihinde Özbekistan'ın Margilan kentinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Taşkent Üniversitesi Ekonomi Enstitüsü'nden mezun oldu. Bunun yanında gece okuluna da giderek kimya dersleri aldı. Daha sonra Özbekistan Komünist Partisi'ne katıldı. 

II. Dünya Savaşı

1941 yılında askere alınan Ruzi Nazar, II. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine Ukrayna cephesine gönderildi. Bu dönemde yaşadığı çarpışmalarda 2 kez yaralandı. Daha sonra bir Alman çavuşu tarafından Türkistan Lejyonu'na davet edildi. Teklifi kabul eden Nazar, Berlin'de örgütlenen Milli Türkistan Birlik Komitesi'nde irtibat görevlisi olarak vazifelendirildi.  Savaş'ın ardından da Almanya'ya yerleşti. 

Almanya yılları

Ruhi Nazar, 1945 yılında Almanya'nın teslim olması üzerine Bavyera'ya gelerek Rosenheim kasabasına yerleşti. Bu dönemde Nazi Katolik bir yargıçın kızı olan Emelinde Roth ile tanışarak evlendi. Daha sonra Münih'te kurulmuş olan Bolşevik Karşıtı Milliyetçiler Örgütü'ne katılarak SSCB'ye karşı mücadele etti.

CIA kariyeri

Ruhi Nazar, 1951 yılında, Amerika Birleşik Devletleri'nin eski başkanlarından olan Theodore Roosevelt'in oğlu Archibald Roosevelt tarafından, Kolombiya Üniversitesi Orta Asya Enstitüsü'nde çalışmak üzere ülkeye davet edildi. 1954 senesinde de CIA görevlisi oldu. 1955'te de Endenozya'da yapılan Bandung Konferansı'na katıldı. Bu sırada yaptığı konuşmada Çin ve Rusya'nın diğer etnik kökenli haklara yaptığı haksızlığa dikkat çekti. 1955 yılında da Kahire Bağlantısızlar Konferansı'na katılan Nazar, Viyana'da düzenlenen Yedinci Dünya Öğrenci ve Gençlik Festivali'nde de çalışmalarda bulundu. 

Türkiye yılları

Ruzi Nazar 1959-1971 yılları arasında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde çalıştı. 1955 senesinde de Alparslan Türkeş ile tanıştı. Bu dönemde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Nazar, Türkiye'de yaşanan askeri darbelere de şahit oldu. 

İran operasyonu

Ruzi Nazar, 1979 yılında, Afgan kökenli Alman bir halı satıcısı kılığında, ABD Tahran Büyükelçiliği'ndeki rehinelerin kurtarılması için gizlice İran'a girdi. Bu olay 2012'de Argo isimli bir filme konu olumş ancak Nazar'dan hiç bahsedilmemiştir.

Afganistan yılları

Ruhi Nazar Kızıl Ordu'dan kaçan Özbek asıllı askerleri ABD saflarına katmak için birkaç kez Afganistan'a giderek Batı karşıtı mücahit liderlerden Gulbeddin Hikmetyar ile görüşmelerde bulundu. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne dönerek radikal İslamcı grupların desteklenmemesi gerektiği savundu.

Sovyetler'in dağılması

Ruhi Nazar, 1991 yılında Sovyetler'in dağılıp Özbekistan'ın bağımsızlığını kazanması üzerine ana vatanına döndü. 1992'de de aşkent ve Margilan'ı ziyaret ederek  ailesinden hayatta kalanlarla buluştu

Özel Yaşamı

Ruhi Nazar'ın Sylvia ve Erkin isimlerinde iki çocuğu olmuştur. 

Ölümü

Ruzi Nazar 30 Nisan 2015 tarihinde 98 yaşında hayata gözlerini yumdu.