Serj Sarkisyan

Serj Sarkisyan

Serj Sarkisyan, 30 Haziran 1954 tarihinde Hankendi bölgesinde doğdu. Erivan Devlet Üniversitesi’nde filoloji eğitimi aldı. 1991-1994 yılları arasında da Dağlık Karabağ Savunma Ordusu'nun başına geçti. 2007 senesinde de kalp krizinden ölen Andranik Markaryan yerine başbakan oldu.

Serj Sarkisyan, 30 Haziran 1954 tarihinde Hankendi bölgesinde doğdu. Erivan Devlet Üniversitesi’nde filoloji eğitimi aldı. 1974-1979 yılları arasında da bir elektrikli cihaz fabrikasında torna bölümünde çalıştı. Daha sonra siyasete atılarak Stepanakert Şehir Komünist Partisi'nin gençlik koları başkanlığını yaptı. Bunun yanında Dağlık Karabağ Bölgesel Komitesi Komünist Örgütü'nün de genel sekreterliği vazifesini yürüttü. 1991-1994 yılları arasında da Dağlık Karabağ Savunma Ordusu'nun başına geçti ve ulusal kahramanlık madalyasına layık görüldü. 1996'da da Milli Güvenlik Bakanlığı'na atandı. 2000 yılında da Savunma Bakanlığı görevine getirildi. 2007 senesinde de kalp krizinden ölen Andranik Markaryan yerine başbakan oldu.

2008 başkanlık seçimleri

Serj Sarkisyan 2008 yılında yapılan başkanlık seçimlerini kazanarak Ermenistan'ın yeni cumhurbaşkanı olmuştur.

Dağlık-Karabağ meselesi

Thomas De Waal'ın eserinde yazdığı yazılara göre Serj Sarkisyan, Hocalı Katliamı ile ilgili şu sözleri ifade etmiştir.

Hocalı'dan önce, Azerbaycanlı'lar bizim şaka yaptığımızı sanıyordu, Ermeniler'in sivil nüfusa karşı el kaldırmayacaklarını sanıyorlardı. Biz bunu kırmayı başardık ve olay işte bu. Aynı zamanda o delikanlıların arasında Bakü'den ve Sumgayıt'tan kaçanların da olmasını anlamalıyız! şeklinde konuştu.

Türkiye ile ilişkiler

- Serj Sarkisyan, 2008'in Eylül ayında Erivan'da yapılacak olan Ermenistan-Türkiye maçına dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü davet etmesi uluslararası alanda yankı bulmuş ve pek çok ülkede yakınlaşma için "futbol diplomasisi" tanımlaması yapılmıştır.

- 23 Ekim 2011 tarihinde 7.2 büyüklüğünde gerçekleşen Van Depremi'nde başsağlığı dileklerini ileten Serj Sarkisyan, "Yardım ekiplerimiz ne zaman isterseniz hazır" diyerek desteğini göstermiştir.

- Serj Sarkisyan, 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciası sebebiyle Abdullah Gül'e bir taziye mesajı göndererek Türk halkına başsağlığı dileklerini iletmiştir.

Özel yaşamı

Serj Sarkisyan, 1983 yılında Rita Dadayan ile evlendi. Bu birliktelikten Anuş ve Satenik isimlerinde iki kız çocuğu oldu. Bunun yanında Sarkisyan'ın Maryam, Serj ile Ara adlarında üç torunu bulunmaktadır.