Sevgi Yeşilyurt

Sevgi Yeşilyurt

Cephelere vatan için, bayrak için, namus için koşan Türk kadınları 15 Temmuz gecesinde evlerinde oturmadı onlardan biri de 51 yaşındaki Sevgi Yeşilyurt’tu. Vatanı savunmak için koşarak gittiği boğaz köprüsünde hain darbecilerin kurşunlarına hedef oldu.

Eminönü'nde bir muhasebe şirketinde çalışarak oğlu Sadık (29) ve kızı Filiz'i (32) büyüten Sevgi Yeşilyurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meydanlara inme çağrısına uyarak sokaklara çıktı. Boğaziçi Köprüsü'nün kapatıldığını öğrenen Yeşilyurt koşarak buraya geldi. Yeşilyurt, darbeci askerler tarafından açılan ateş sonucu şehit oldu.

Yeşilyurt'un damadı Hüseyin Sarıhan, kayınvalidesini şu sözlerle anlattı "Vatan söz konusu olunca kaplan kesilirdi. Saat 10 civarı daha Cumhurbaşkanı Erdoğan çağrı yapmadan evden çıkmış. İlk olarak Ümraniye'ye gitmiş. Sonra köprünün kapatıldığını öğrenince oraya doğru koşmaya başlamış" dedi. Kayınvalidesiyle en son 02.23'te görüşen Sarıhan, "Benden helallik istedi. O esnada köprüdeymiş. 'Ölmek var dönmek yok' dedi. Onu gören komşular ayakkabılarını yolda giydiğini söylüyor. Askerler ateş açmaya başlayınca anneme yere yatmasını söylemişler. Ama sadece o ayakta kalmış ve tankın üzerine doğru koşarken vurulmuş. Bunları o gün annemin yanında olan tanıklar anlatıyor"

Şehit Sevgi Yeşilyurt'un cenazesi, 17 Temmuz Pazar günü Şakirin Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Karaca Ahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi. Şehidin ismi, İstanbul Maltepe’de bir imam hatip ortaokuluna verildi.