Suna Kıraç

Suna Kıraç

Koç Holding'in yönetim kurulu başkan vekili olan Suna Kıraç, 2000 yılından bu yana ALS hastalığıyla mücadele etmektedir.

Suna Kıraç, 1941 yılında Ankara’da doğdu. Annesi Sadberk Hanım, babası Vehbi Koç’dur. Semahat Koç, Rahmi Koç ve Sevgi Koç (Gönül) adlarında kardeşleri vardır. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nde öğrenim gören Kıraç, Boğaziçi Üniversitesi'nde bankacılık ve finansman konularında eğitim aldı.

T.C. Bakanlar Kurulu'nun 23 Eylül 1997 tarihli kararıyla Türkiye'de eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptıkları katkılar dolayısıyla 27 Ekim 1997 günü dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ile ödüllendirildi.

1999 yılında Koç Holding'e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı London Business School tarafından "Onur Üyeliği"ne layık görülmüştür. Suna Kıraç, 2000 yılından bu yana ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) hastalığıyla mücadele etmekte ve çevresiyle sadece gözleriyle iletişim kurabilmektedir.

Suna Kıraç, eşi İnan Kıraç'la birlikte kurdukları Pera Müzesi ve 1 Mart 2007'de hizmete sundukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'yle hizmet yatırımlarını sürdürmektedir. İstanbul'a dünya çapında bir oditoryum ve kültür merkezi kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Kıraç'ın 2006 yılında yayımlanan, tüm geliri Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na (TEGV) bağışlanan "Ömrümden Uzun İdeallerim Var" adlı kitabı 100.000'in üzerinde satarak en çok satan kitaplarından biri oldu.

Suna Kıraç, 2000 yılında, İnan Kıraç'la birlikte; Vehbi Koç Vakfı Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Antalya Kaleiçi Müzesi'ni kurdu. Daha sonra 2003 yılında, kültür-sanat, eğitim ve sağlık konularında faaliyet gösteren Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nı, 2005 yılında da Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'ni kurmuştur.

2009 yılında eşi İnan Kıraç'la birlikte Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü katkılarıyla İstanbul Turizm Onur Ödülünü aldı. Suna Kıraç, İnan Kıraç ile 1969 yılında evlendi. Çocukları olmadı ancak evliliklerinin 15. yılında 4 aylıkken İpek Kıraç adında bir kız çocuğunu 1 Şubat 1985 tarihinde evlat edindiler.

Üyelikleri

Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi

Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi

Robert Koleji, Mütevelli Heyeti Üyesi

Koç Özel Lisesi İcra Kurulu Üyesi

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Kurucu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Üyesi

Türkiye Aile Planlaması Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi