Türabi Kayan

Türabi Kayan

26. Dönem Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan kimdir? İşte Türabi Kayan'ın hayatı...

25/01/1955 senesinde Lüleburgaz’a bağlı Yenibedir Köyü’nde dünyaya geldi. 

İlkokul eğitimini kendi köyünde tamamlayan Kayan, Lüleburgaz Ortaokulu ve Lüleburgaz Lisesi’ni bitirdikten sonra yüksek öğrenimini Ankara’da sürdürdü. Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi'nden 1980 senesinde mezun oldu. 

Yüksek öğrenim senelerinde CHP Genel Merkezi ile yakın temaslarda bulundu. CHP Genel Merkezinde gerçekleştirilen panel, sempozyum ve konferansların sürekli takipcisi oldu. 

O dönemde Prof. Mümtaz Soysal, Ali Topuz ve Hasan Fehmi Güneş gibi bir çok politikacı akademisyen ile tanıştı. Yüksek öğrenimi sonunda Lüleburgaz’a döndü. Kendi mimarlık bürosunu kuran Türabi Kayan 2001 yılına kadar aktif mimarlık yaptı. 

Mimarlık mesleğinin yanında sürekli olarak çiftçilik ile de uğraştı. Çocukluk ve gençlik yılları traktör ve biçerdöver üzerinde geçti. Üyesi olduğu çiftçi örgütleri: Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, Trakya Birlik, Pankobirlik ve Ziraat Odası üyeliğidir. Türkiye Mimarlık Vakfı kuruculuğu, Lüleburgaz Mimarlar Odası Başkanlığı, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Lüleburgaz Şubesi Kuruculuğu, Türkiye Üretici Köylü Sendikası Genel Merkezi Kuruculuğu, Atatürkçü Düşünce Derneği Lüleburgaz Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 

Cumhuriyet Halk Partisi Kurultay Delegeliği görevlerinde de bulunan Türabi Kayan, 2011 Milletvekili Genel Seçimlerinde CHP Kırklareli 3. Sıra Milletvekili Adayı oldu. 2011 Milletvekili Genel seçimlerinde CHP Lüleburgaz oylarını ekibi ile birlikte % 43’ten %56’ya yükselten Kayan, 8 Nisan 2012’de yapılan CHP Lüleburgaz İlçe Örgütü seçimlerinde İlçe Başkanlığına yeniden seçildi. 2015 Milletvekili Genel seçimlerinde Kırklareli Milletvekili A. Adayı olan Mimar Türabi KAYAN çalışmalarını sürdürmektedir.