Türkan Türkmen Tekin

Türkan Türkmen Tekin

Atatürk Havalimanı’nın darbeciler tarafından işgal edildiği haberini alan Malatyalı Türkan Türkmen Tekin, ailesiyle birlikte Esenler’den yürüyerek yola çıktı.

Eşi Ramazan Tekin ve çocuklarıyla ilk önce Esenler Atışalanı Karakolu'na giden Türkan Türkmen Tekin burada toplanan vatandaşlarla Atatürk Havalimanı'na doğru yürüyüşe geçti. En ön saflarda bulunan Tekin, darbeci askerlerin vatandaşların üzerine sürdüğü tankın altında kalarak ağır yaralandı. Çevredeki vatandaşların yardımıyla hastaneye kaldırılan Tekin, kurtarılamayarak şehit düştü.

Şehit Türkan Türkmen Tekin'in 20 yaşında Berkay, 18 yaşında Buket ve 11 yaşında Sümeyye isimli çocukları vardı.

KOLLARIMDA ŞEHİT OLDU

Şehidin eşi Ramazan Tekin yaşadıkları o geceyi şöyle anlattı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Meydanlara çıkın' çağrısını yaptıktan sonra eşim apar topar hazırlanmaya başladı. Tesettürlü olmasına rağmen saniyeler içinde giyindi, ayakkabılarını bile giymeden terliklerle aşağıya indi. 'Vatanımız için, hadi çabuk ol' diye bağırıyordu. Esenler'de son durak karakoluna kadar yürüdük. Sonra sularımızı alıp dualar ede ede havalimanına gidiyorduk. Yolda yürürken bir anda ışıklar kesildi ve tank eşimi altına aldı. O sesi hiç duyamadım. Sanki dünya durmuştu o an. Tankı görmememiz için ışıkları kesmişler. Tankın altından çıkarmaya çalıştım ağlayarak. Ne yapacağımı şaşırmıştım. Eşim kollarımda şehit oldu."

LÜTFEN İDAM GELSİN

Şehidin kardeşi Sevgi Menteş, Türkan Tekin'in hayatını mücadele içinde geçirdiğini söyledi. Menteş, "Yıllarca başörtüsü mücadelesi verdi. Elindeki son parasını başkasına verecek kadar cömertti. Darbe girişimi olunca hemen beni aradı. 'Dikkat edin' dedi ve telefonu kapattı. Son konuşmamız o oldu. Sonra aradım, ulaşamadım. Meğerse tank ezmiş onu. Saat 4'te haberi geldi. 'Bacım ölmüş!'. Oğlum 'Teyzem şehit olmuş anne' dedi. Biz bacımla ülkemiz ne zaman bir tehditle karşılaşsa hemen secdelere kapandık, Kur'anlar okuduk. Evlenince düğünün camide olmasını istedi. Benim bacım mücahideydi. İslam uğruna, ümmet uğruna koştu, gitti. Vatanını, ülkesini çok severdi. Ah o tankı bir bulsam... Lütfen idam gelsin. Bacımın kanı yerde kalmasın" dedi.

CUMHURBAŞKANI ACILI AİLEYİ ARADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı bir konuşmada, “Benim Türkan kardeşim de o tanklar, zırhlı araçlar, onu köşeye sıkıştırdığında, onun bedeni paramparça olduğunda, o sadece Allah'a yürüyordu, o sadece şehadete yürüyordu. Onlar Nene Hatunların varisleriydi” açıklamasında bulunmuştu.

Şehit Türkan Türkmen Tekin’in ailesini telefon ile arayan Erdoğan, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun aracılığıyla şehidin eşi ve oğluyla görüştü. Cumhurbaşkanı başsağlığı dileklerinde bulundu ve “Şehitlerimizin kanı, bizim zaferimizin müjdecisidir” dedi.

Şehit Tekin için İstanbul Esenler Namık Kemal Camisinde ikindi namazı sonrası cenaze namazı kılındı. Tekin’in cenazesi Habibler Yeşil Yayla Mezarlığı’na defnedildi. Şehidin ismi, Kütahya’da bir mesleki ve teknik liseye verildi.