Talat Turhan

Talat Turhan

Türk Solu yazarı Talat Turhan kimdir? Detaylar haberimizde...

Kendisini "Atatürk’ün Askeri", ”Atatürk’ün Yarbayı” gibi sözlerle nitelendiren ve ihtilalci (kendisince devrimci) faaliyetleri ve bombalama ve sabotaj eylemleri nedeniyle ordudan çıkarılan, yargılanan ve af nedeniyle serbest kalan Türk Solu yazarı Talat Turhan, Elazığ'da 1924 yılında doğdu. 1940 yılında İstanbul Çengelköy'deki Kuleli Askeri Lisesi'ni bitirdi. Ardından Samsun’da 15.Topçu Alayı'nda askerlik stajını yaptı. Staj sonrası Ankara'da Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1944’de asteğmen rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nde göreve başladı.

27 Mayıs 1960’dan sonra Ankara’da Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Özel Kalem Müdürlüğü görevinde bulunduğu dönemde Silahlı Kuvvetler içinde sol düşünceleri doğrultusunda dalgalanmalarda yer aldı. Yakın tarih içerisindeki Türk Solu içerisinde bulunduğu olaylara doğrudan ya da dolaylı olarak katıldı.

1963 yılında Genç Kemalistler Ordusu adlı bir davadan dolayı Mamak Askeri Ceza ve Tutukevi'nde yattı. Üç buçuk yıl askeri mahkemede yargılandı. Dava sürerken kurmay yarbay rütbesiyle emekliye ayrıldı. 

1972-1974 yıllarında Bomba Davası adlı üst düzey cuntacı generallerin birbirleriyle olan makam ve çıkar çatışmaları üzerine düzenlenen bir davanın baş sanığı olarak Ziverbey Köşkü'nde bir ay sorgulandı. İki yılını Selimiye Askeri Ceza ve Tutukevi'nde geçirdi. İdam istemiyle yargılandığı bu davada, politik durumdaki değişime ve dış güçlerin baskısına duyarlı olarak dava afla kapatıldı ve sanıklar ceza almaktan kurtuldular.

Türk Solu'nda yazılarına devam eden Talat Turhan, 1990'dan beri 17'si yurtdışında olmak üzere 120'ye yakın konferans, açıkoturum, panel vb. gibi etkinlikler ve bazı özel televizyon kanallarındaki programlara katıldı. 

KİTAPLARI:

1-Bomba Davası-Savunma 2 cilt
2-Doruk Operasyonu
3-Özel Savaş, Terör ve Kontrgerilla
4-Emperyalizmin Bataklığında İstihbarat Örgütleri
5-Mehmet Eymür-Ziverbey'den Susurluk'a Bir Mit'çinin Portresi
6-Çeteleşme-Kontrgerilla
7-27 Mayıs 1960'tan 28 Şubat 1997'ye..Devrimci bir kurmay subayın etkinlikleri
8-Atatürk'ün Yarbayı: Talat Turhan için ne dediler ?
9-Türk İstiklal Harbi'nde Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muhaberesi
10-Küresel Çete
11-Derin ABD, NATO ve Bush'lar