Than Shwe

Than Shwe

Than Shwe, Parade dergisinin 2009 "Dünyanın en kötü diktatörleri" listesinde 4. sırada yer almıştır.

Than Shwe, 2 Şubat 1933 tarihinde İngiliz Burması'nda Mandalay eyaleti yakınlarındaki Minzu köyünde doğdu. Bir postacı olarak çalıştıktan sonra etnik Karen gerillalarına karşı hükümetin kontrgerilla seferine katıldı. 1962 yılında gerçekleştirilen askeri darbe sonrasında ülke yönetimine el koyan General Ne Win'in yanında yer aldı.

1972 yılında Albay rütbesine yükseldi. Daha sonra Tuğgeneral olarak Batı Bölge Komutanlığı ve Savunma Bakan Yardımcısı Kurmay Başkanı Yardımcısı görevini yürüttü. 1986 yılında Tümgeneral oldu. Than Shwe ayrıca iktidardaki Sosyalist Burma Programı Parti Merkez Yürütme Komitesinde bir koltuk elde etti.

23 Nisan 1992 tarihinde, Saw Maung beklenmedik bir şekilde sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti. Shwe devlet başkanı, savunma bakanı ve silahlı kuvvetler komutanı olarak onun yerini aldı. Burma olan ülkenin ismini Myanmar olarak değiştirdi.

Shwe, 2 Mayıs 2008 tarihinde meydana gelen Nargis kasırgasında ülkeye girmek isteyen birçok yabancı yardım görevlilerini reddetmiştir. Bu durum Birleşmiş Milletler'in yanı sıra uluslararası toplumun büyük tepkisine yol açmıştır.

Than Shwe, Parade dergisinin 2009 "Dünyanın en kötü diktatörleri" listesinde 4. sırada yer almıştır.