Theresa May

Theresa May

2016 senesinde David Cameron'un Kraliçe II. Elizabeth'e istifasını sunmasıyla birlikte hem Muhafazakar Parti'nin genel başkanı hem de Birleşik Krallık'ın başbakanlığı görevine gelen Theresa May kimdir?

Theresa Mary May, bir papazın kızı olarak 1 Ekim 1956 tarihinde dünyaya geldi.

Lisans eğitimini Oxford Üniversitesi Coğrafya Bölümü'nde tamamlayan May, siyasete atılmadan  önce 1977-83 yılları arasında İngiltere Merkez Bankası'nda çalıştı.

Bankacı eşi Philip’le de burada tanıştı ve 1980 senesinde nikah masasına oturdular.

May, siyasete 1986 senesinde Merton Belediyesi'nde belediye meclis üyeliğiyle başladı.

1992 senesinde yapılan genel seçim ile 1994'te yapılan ara seçimde milletvekili seçilemeyen May, 1997 senesindeki genel seçimle Muhafazakar Parti'nin Maidenhead milletvekili olarak İngiliz Parlamentosu’na girdi.

1999 senesinde ana muhalefetteki Muhafazakar Parti’nin gölge kabinesinde Eğitim Bakanı olan May, 2002 senesinde ise partinin başkanı seçildi. Böylece partinin ilk kadın başkanı oldu.

2010 senesinde Muhafazakar Parti’nin iktidara gelmesiyle İçişleri Bakanlığına getirildi ve 13 Temmuz 2016 tarihinde Muhafazakar Parti lideri David Cameron’un 2016 Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği üyeliği referandumu (brexit) sonucu istifasına kadar bu görevi sürdürdü.

Böylece May, 1892 senesinden bu yana, bu görevde en uzun süre kalan kişi oldu.

Bu referandum öncesinde ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılmaması yönünde eğilim gösterdi.

Referandum sonrasında ise başbakanlıktan ve Muhafazakar Parti'nin genel başkanlığından ayrılacağını açıklayan David Cameron'un yerine aday oldu ve Muhafazakar Parti içerisinde yapılan ön seçimlerde rakiplerini geride bıraktı.

Theresa May başbakan adaylığı süresince daha önceden Birleşik Krallık'ın ilk kadın başbakanı olan Margaret Thatcher'e benzetildi.

13 Temmuz 2016 tarihinde  David Cameron'un Kraliçe II. Elizabeth'e istifasını sunmasıyla birlikte hem Muhafazakar Parti'nin genel başkanı hem de Birleşik Krallık'ın başbakanlığı görevine geldi.

Theresa May, Balfour Deklarasyonu'nun 100. yıl dönümü dolayısıyla Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığının başkent Londra'daki tarihi Lancaster House yerleşkesinde, Rothschild ailesinin baronu Lord Jacob Rothschild ile Balfour ailesinin bugünkü temsilcisi Roderick Balfour'un ev sahipliğinde akşam yemeği verildi.

Yemeğe, Tasmalı Başbakan Theresa May'in yanı sıra katil İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu da katıldı. 

Bu toplantıda May, İsrail'in tasmalı başbakanı olduğunu itiraf ederek, Balfour Deklarasyonu ile İsrail'in kurulmasını öncülük ettikleri için gurur duyduğunu söyledi. Detaylar için tıklayınız...