Tobey Maguire

Tobey Maguire

Küçük yaşlarda oyunculuğa başlayan Tobey Maguire, Spider Man serisiyle tüm dünyanın tanıdığı bir aktör haline gelmiş ve ünlü çizgi roman kahramanıyla özdeşleşmiştir.

Tobey Maguire, 27 Haziran 1975 tarihinde ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Santa Monica şehrinde doğdu. Babası Vincent Maguire aşçı, annesi Wendy Brown ise metin yazarı ve prodüktördü. Çocukluğu Kaliforniya, Oregon ve Washington eyaletleri arasında geçen Maguire, babası gibi aşçı olmak istiyordu. Ancak annesinin teşvikiyle oyunculuğa yöneldi 

15 yaşında Whoopi Goldberg'ın sunduğu ve Nickelodeon’da yayınlanan Tales from the Whoop isimli programda yer aldı. Kendisini beyazperdeyle ilk tanıştıran film ise 1989 yapımı The Wizard oldu. Reklam filmlerinde de görülmeye başlayan Maguire, Chuck Norris, Roseanne Barr ve Tracey Ullman gibi yıldız isimlerle çalıştı.

1992 yılında Great Scott isimli sitcomda rol aldı ancak dizi beş hafta sonra yayından kaldırıldı. Daha sonra Robert De Niro ve Leonardo DiCaprio’yla birlikte kamera karşısına geçtiği This Boy’s Life filmiyle geniş kitleler tarafından tanındı.

1994 yapımı S.F.W. de küçük bir rol olan Maguire, hemen ardından aynı yıl Revenge of the Red Baron'la izleyici karşısına çıktı. 1995 yılında Uma Thurman ile başrollerini paylaştığı The Duke of Groove isimli kısa film oscar odayı oldu.

Tobey Maguire için 1997 yılı hayatında birçok şeyin değişmesine neden olacaktı. Bu dönemde iki usta yönetmenin ses getiren yapımlarında rol alma fırsatı yakaladı. Ünlü yönetmen Ang Lee, The Ice Storm filmindeki Paul Hood rolü için Maguire'ı seçti. Bu rolle büyük övgü alan aktör, aynı yıl Woody Allen’la da çalıştı.

Deconstructing Harry isimli film, eleştirmenleri ikiye ayırsa da Maguire için bir Allen filminde rol almak önemli bir başarıydı. Gary Ross’un yönetmenliğini yaptığı ve üç dalda oscara aday gösterilen 1998 yapımı Pleasantville’den sonra aktör, Terry Gilliam’ın kamera arkasında olduğu Fear and Loathing in Las Vegas’ta bu kez otostopçu rolüyle izleyicinin karşısına çıktı.

1999’da Lasse Hallström’ün oscar adayı filmi The Cider House Rules'da başrolde yer aldı.

2000 yılında Wonder Boys'da Michael Douglas, Robert Downey Jr., Frances McDormand ve Katie Holmes ile birlikte kamera karşısına geçti. Sorunları olan zeki ve genç yazar James Leer’ı canlandırdığı rolüyle büyük ilgi gördü.

Daha sonra Stan Lee ve Steve Ditko’nun Marvel Comic Yayınları’ndan çıkan çizgi romanı Spider Man’in beyaz perde uyarlamasında Kirsten Dunst’la başrolleri paylaştı. Film, gösterime girdiği ilk hafta sonunda 110 milyon doların üzerinde gişe hasılatı elde etti ve box office listelerinin üst sıralarına yerleşti. Maguire, Spider Man 2 ve Spider Man 3 filmlerinde yine başrol olarak yer aldı.

Özel hayatı

Tobey Maguire, 3 Eylül 2007 tarihinde Ron Meyer'in mücevher tasarımcısı kızı Jennifer Meyer ile evlendi. Bu evlilikten Otis Tobias Maguire ve Ruby Sweetheart Maguire adlarında iki çocukları oldu.

14 yıla yakın süredir vejetaryen olan Maguire, bir basketbol hayranıdır. Aynı zamanda The Ellen Degeneres Show ile American Idol programlarına da hayran olduğunu belirtmiştir. Ayrıca aşçı olmamasına rağmen yemek pişirmekten ve satranç oynamaktan zevk almaktadır.

Filmleri

The Wizard

Eerie İndiana

Great Scott

Bu çocuğun hayatı

Healer

Revenge of the Red Baron

Empire Records

Joyride

The İce Storm

Deconstructing Harry

Fear and Loathing in Las Vegas

Pleasantville

Ride with the Devil

The Cider House Rules

Wonder Boys

Don's Plum

Cats and Dogs

Spider Man

Seabiscuit

Spider Man 2

The Good German

Spider Man 3

Tropic Thunder

Brothers

The Great Gatsby

Pawn Sacrifice

The Boss Baby