Uma Thurman

Uma Thurman

Uma Thurman, romantik komediden aksiyona kadar birçok filmde rol almıştır.

Uma Thurman, 29 Nisan 1970 tarihinde ABD'nin Massachusetts eyaletinin Boston şehrinde dünyaya geldi. Annesi Nena von Schlebrügge İsveçli bir model, babası Robert Thurman bir akademisyendi.

Babası, Budizm üzerine eğitim veriyordu ve çocuklarını da bu dinin geleneklerine göre yetiştirmişti. Thurman’ın Ganden, Dechen ve Mipam adında 3 erkek kardeşi, babasının önceki evliliğinden de Taya adında bir üvey kız kardeşi vardı. Thurman ve kardeşleri çocukluklarının bir bölümünü Hindistan’da geçirdi.

Baba Thurman’ın işi nedeniyle sürekli taşınmak zorunda kalan aile, Uma Thurman’ı Massachusetts ve New York’ta büyüttü. Thurman çocukluk yıllarında arkadaşları tarafından alay edilen biri oldu. Arkadaşları onun ilginç adıyla, yüz yapısıyla ve büyük ayaklarıyla dalga geçiyorlardı. 10 yaşındayken annesi Thurman’ın burnundan estetik ameliyat olmasını istedi. Bu olay Turman'ı uzun yıllar rahatsız etti ve kendisini beğenmemeye başladı.

Thurman, ilk oyunculuk deneyimini Northfield Mount Hermon Lisesi’nde yaşadı. ''The Crucible'' oyunundaki rolü sayesinde keşfedildi ve profesiyonel anlamda oyuncu olmaya karar verdi. 15 yaşında yatılı okuduğu okulu bıraktı ve oyuncu olabilmek için New York’a taşındı. Bu dönemde geçimini sağlamak için bulaşıkçılık işinde çalıştı. 16 yaşında modellik yapmaya başladı. Elite ajansıyla bir kontrat imzaladı. Kısa sürede dikkat çekerek Glamour Magazine, Vogue, Rolling Stone gibi birçok dergiye kapak oldu.

İlk sinema deneyimini 1988 yılında yaşadı.  Bu dönemde ''Johnny Be Good'', ''Kiss Daddy Goodnight'', ''The Adventures of Baron Munchausen'' ve ''Dangerous Liaisons'' isimli yapımlarda rol aldı. İlk üç film gişede başarılı olamadı. Ancak ''Dangerous Liaisons'' Glenn Close ve Michelle Pfeiffer’a oscar adaylığı getirdi. Uma Thurman, bu film sayesinde yapımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Film vizyona girdikten sonra Thurman medyanın ilgi odağı oldu.

1990 yılında, Thurman henüz 19 yaşındayken Fred Ward ile birlikte ''Henry & June'' adlı filmde oynadı.  Thurman'ın başrol oynadığı ilk film 1993 yapımı ''Even Cowgirls Get the Blues'' oldu. Gus Van Sant tarafından yönetilen film gişede başarılı olamadı. Ayrıca Thurman oyunculuğu hakkında olumsuz eleştiriler aldı. Robert De Niro’yla oynadığı “Mad Dog and Glory” filmi de başarılı olmadı. Daha sonra Quentin Tarantino’nun ''Pulp Fiction'' filminin seçmelerine katıldı.

Bu film, gelmiş geçmiş en başarılı filmlerden biri oldu. Aynı yıl Thurman “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında Oskar’a aday oldu. Bu deneyimden sonra Thurman, Tarantino’nun favori oyuncusu oldu. Thurman, Pulp Fiction’dan sonra ''The Truth About Cats and Dogs'' (1996), ''Batman & Robin'' (1997), ''Gattaca'' (1998), ''The Avengers'' (1998) ve ''Les Miserables'' (1998) filmlerinde oynadı.

1997-1998 arası Thurman’ın kariyerindeki en başarısız dönemlerden biriydi. Bu dönemde rol aldığı filmlerin hiçbiri gişede başarılı olamadı. Daha sonra düşük bütçeli filmlerde oynamaya başladı. Prodüktörlüğünü de yaptığı ''Hysterical Blindness'' filmindeki rolüyle Altın Küre Ödülü’nün sahibi oldu. 2003 yılında ''Paycheck'' filminde rol aldı. Ardından kariyerinin önemli filmlerinden biri olan, ''Kill-bill'' serisi geldi. Tarantino bu filmin senaryosunu Thurman’dan ilham alarak yazdığını söylemişti.

Kill Bill’in çekimleri Thurman’ın hamileliği yüzünden birkaç ay gecikti. Ayrıca Thurman, bu film için dövüş sanatları ve Japonca dersleri aldı. Filmdeki rolü Thurman'a Altın Küre adaylığı, MTV ''En İyi Kadın Oyuncu'' ve ''En İyi Dövüş Sahnesi'' ödüllerini getirdi. 2005 yılında ''Be Cool'', ''Prime'' ve ''The Producers'' gibi yapımlarla kamera karşısına geçti. Aynı yıl Thurman Lancome kozmetik firmasının yeni yüzü oldu. Ayrıca Louis Vuitton’la da çalıştı. 2006 yılında rol aldığı ''My Super Ex-Girlfriend'' filmi vizyona girdi.

Özel hayatı

Uma Thurman, 1980lerin sonunda yönetmen Phil Joanou’yla bir ilişki yaşadı. Bu sırada bir set ziyareti sırasında İngiliz aktör Gary Oldman’la tanışan Thurman, Joanou’dan ayrıldı. Thurman ve Oldman 1990 yılında evlendi ancak birliktelikleri 2 yıl sürdü.

Thurman, 1 Mayıs 1998’de, ''Gattaca'' filminin setinde tanıştığı aktör Ethan Hawke’la evlendi. Çiftin 1998’de Maya Ray adında bir kızları ve 2002’de Levon Roan adında bir oğulları oldu. Hawke ve Thurman 2004 yılında boşandı. Hawke, Thurman’ın kendisini Tarantino’yla aldattığını düşünmüştü ve Kanadalı model Jen Perzow’la birlikte olmaya başlamıştı. Thurman, evliliklerinin sonuna doğru bir tür aldatma yaşandığını söylemiş ancak isim vermemişti.

Thurman, 2004 yılında otel sahibi Andre Balazs’la birlikte olmaya başladı. Fakat çift 2006’da ayrıldı.

Filmleri

Kiss Daddy Goodnight

Johnny Be Good

The Adventures of Baron Munchausen

Dangerous Liaisons

Where the Heart Is

Henry & June

Robin Hood

Final Analysis

Jennifer 8

Mad Dog and Glory

Even Cowgirls Get the Blues

Pulp Fiction

A Month by the Lake

Beautiful Girls

The Truth About Cats & Dogs

Duke of Groove

Batman & Robin

Gattaca

Les Misérables

The Avengers

Sweet and Lowdown

Vatel

The Golden Bowl

Tape

Chelsea Walls

Kill Bill: Volume 1

Paycheck

Kill Bill: Volume 2

Nausicaä of the Valley of the Wind

Be Cool

Prime

The Naked Brothers Band: The Movie

The Producers

My Super Ex-Girlfriend

The Life Before Her Eyes

The Accidental Husband

Motherhood

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Ceremony

Bel Ami

Playing for Keeps

Movie 43

Nymphomaniac

The Mundane Goddess

The Gift

Jump

Burnt

The Brits Are Coming

The War with Grandpa

The House That Jack Built

Dizileri

Great Books

Hysterical Blindness

My Zinc Bed

A Muppets Christmas: Letters to Santa

Smash

American Dad!

The Slap

Imposters