Umut Oran

Umut Oran

Bir dönem Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı da yapan CHP'li Umut Oran kimdir?

Umut Oran, 16 Ekim 1962'de İstanbul'da doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Ülker'dir. Babası Manisalı, annesi Diyarbakırlıdır.

Orta ve lise öğrenimini Saint-Benoit Lisesi'nde gören Umut Oran, yüksek öğrenimini de Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Fakültesi’nde tamamladı.

İŞ HAYATI

Umut Oran, Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra, 1988 yılından itibaren tekstil sektöründe hizmet verdi. 

Sektörün Türkiye, AB ve Dünya Başkanlıkları görevlerinde bulundu. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazır Giyim Sanayi Meclisi Başkanlığı, Dünya Hazır Giyim Federasyonu (IAF) Başkanlığı, Avrupa Tekstil ve Hazır Giyim Federasyonu (EURATEX) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Hazır Giyim Kanadı Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1992 yılının ekim ayında 2 aylık bedelli askerlik görevinin tamamlayan Umut Oran; aynı yıl Bolu'da, hazır giyim sektöründe hizmet verecek olan Domino Tekstil Ürünleri San. ve Dış Tic. A.Ş’yi kurdu.

1993 yılında Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’ne (TGSD) üye olan Umut Oran, 28 Şubat 2002’de TGSD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

2002-2003 yılları arasında Dünya Hazır Giyim Federasyonu (IAF) Başkanlığı'nı yürüten Umut Oran, 2000-2005 yılları arasında Avrupa Tekstil ve Hazır Giyim Federasyonu (EURATEX) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Hazır Giyim Kanadı Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2005 yılında Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nda (BTSO) Sebahattin Ahmet Yamaner'in yerine Meclis Başkanlığı'na getirilen Umut Oran, bu görevini 2009 yılına kadar sürdürdü.

2006'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde yer alan Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclisi’nin 17 Temmuz'da yapılan toplantısı sonucu Umut Oran, Meclis Başkanlığı görevine getirildi.

SİYASİ HAYATI

İngilizce ve Fransızca bilen Umut Oran, 26-27 Nisan 2008 tarihinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi‘nin (CHP) 32. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan Deniz Baykal‘a karşı aday adayı oldu. 

22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılan CHP’nin 33. Olağan Kurultayı sonucunda Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiş, bu görevini 17 Ağustos 2011 tarihine kadar sürdürmüştür.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimleri’nde, İstanbul 3. Bölgeden Milletvekili seçilmiştir.

17-18 Temmuz 2012 tarihlerinde yapılan CHP 34. Olağan Kurultayı sonucu Parti Meclisi Üyeliğine seçilmiş, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 30 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla CHP’nin İdari ve Mali İşler Başkanlığına getirilmiştir ve bu görevini 8 Mayıs 2014 tarihine kadar yürütmüştür.

12-13 Aralık 2014 tarihlerinde BM Cenevre‘de yapılan Konsey Toplantısında, üyesi olduğu Sosyalist Enternasyonal'in Başkan Yardımcılığına getirilip bu görevini de 2 yıl yürütmüştür.

7 Haziran 2015 seçimlerinde aday gösterilmeyen eski milletvekili Umut Oran yine 1 Kasım 2015 seçimlerinde listede yer almadı.

Eski sporcu ve kaleci olan Umut Oran halen Galatasaray Spor Kulübü veteran takımı (emekli faal sporcular) oyuncusudur. Galatasaray genç takımda, Tophane Tayfun Spor Kulübü’nde, Beyoğlu Yeni Çarşı Spor Kulübünde kaleci olarak oynadı ve 1984 yılında Galatasaray amatöre geri geldi. Omuzundan geçirdiği bir sakatlık üzerine 4 yıl sonra kaleciliği de bırakmıştır.