Vecdet Öz

Vecdet Öz

Siyasetci, Adalet Partisi (AP) genel Başkanı Vecdet Öz kimdir?

Adalet Partisi (AP) Genel Başkanı Vecdet Öz, 1959 tarihinde Samsun ilinin Çarşamba ilçesinde doğdu. İlk okul ve ortaokul eğitimini Samsun’un Çarşamba ilçesinde bitiren Vecdet Öz, lise eğitimini de aynı ilçede lise birinci olarak tamamladı. Esnaf bir ailenin evladı olan Vecdet Öz, yüksek lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak mezun oldu. Ulusal projelerde yer almasıyla ve idari görevlerde bulunmasıyla tanınan isim, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olmasının akabinde İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde Doktora (PhD) eğitimini tamamladı.

2015 den bu yana Adalet Partisi (AP)’nin Genel Başkanlık görevini üstlenen Vecdet Öz, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde girdiği sınavda Yardımcı Doçent ünvanını aldı ve Öğretim Üyesi kadrosuna yerleştirildi. yurt dışında yeterlik sınavlarını da kazanarak Doçent ve Profesörlük unvanıyla diplomalarını aldı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü gibi kurumlarda çeşitli görevlerde bulundu. Vecdet Öz’ün, yüze yakın ulusal ve uluslar arası bilimsel yayını ve ‘Biyoterör’ alanında yazarlığını yaptığı bir de ders kitabı bulunmaktadır.

Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Türkiye Genel Seçimleri'nde 100 bin imza ile cumhurbaşkanı adayı olmak için başvuruda bulunmuştur. 

VECDET ÖZ’ÜN ULUSAL PROJELERİ NELERDİR?

İlaç sanayinde kullanılan teknolojinin ve üretimin kontrol edilmesi ve uluslar arası standartlara (GMP) yükseltilmesi.

Eski tip motorların çevre ve dolayısı ile insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin araştırılması, havaya yaydıkları zehirli gazların belirlenmesi, yeni motor teknolojilerinin bu amaçla mukayese edilmesi ve motorlu taşıtlarda eksoz emisyon ölçümünün yapılarak denetimin ülke geneline yaygınlaştırılması.

Hava Kalite Kontrol Yasaları’nın hazırlanması, havayı kirleten ajanların belirlenmesi, modern enerji üreten sistemlerin kontrollü olarak yaygınlaştırılması ve eski teknolojilerin men edilmesi.

İçme ve Kullanma Sularının ıslahı, “Plastik Damacana Tüp Su” projesinin tasarlanarak hayata geçirilmesi, ülke geneline yaygınlaştırılması ve su sanayi’nin çağdaş üretime geçirilmesi.

Açıkta satılan gıdaların men edilmesi amacı ile gıda denetim yöntemlerinin geliştirilmesi, denetimlerin ülke geneline yaygınlaştırılması ve tüm gıda sanayi’nin FDA standartlarında üretime geçirilmesi.

VECDET ÖZ'ÜN BULUNDUĞU İDARİ GÖREVLER NELERDİR?

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kan Merkezi Müdürü (1989-1993)

Sağlık Bakanlığı İstanbul Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürü (1993-1995)

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar Vekili (1995-1998)

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı (2005-2013)

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi, Enstitü Kurulu Üyesi ve Müdür Yrd. (2013-2015)

Adalet Partisi Genel Başkanı (2015- Halen)