Yılmaz Büyükerşen

Yılmaz Büyükerşen

Siyasetçi ve Akademisyen Yılmaz Büyükerşen kimdir?

Siyasetçi, akademisyen ve sanatçı olan Yılmaz Büyükerşen, 8 Kasım 1937 senesinde Eskişehir'de dünnyaya gelmiştir.

Kanal D'nin kurucularından olan  Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversite'sininde eski rektörüdür.

Ayhan Şahenk Vakfı'nda yönetim kurulu üyesidir. lise eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

1962 senesinde, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin ilk mezunlarındandır. 1972 senesinde mezun olduğu bu akademinin başkanlık görevine getirilmiştir.

1966 yılında Doktora eğitimini bitirmiştir. 1968 senesinde doçent,1973 senesinde de profesör olmuştur.

Yılmaz Büyükerşen Dünyada tek olan açık öğretim fakültesinin kurulmasına da öncülük edenlerdendir. Evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, büyük ölçekli projeler hazırlamış ve Eskişehir'de uygulamıştır.

 19 Mayıs 2013 yılında Yılmaz Büyükerşen, Kendi adını taşıyan Türkiye'nin ilk balmumu heykel müzesini açmıştır.

Anıtkabir müzesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün  balmumu heykelini yapan Büyükerşen, resim ve heykel gibi güzel sanatlara yatkınlığını rektörlüğü döneminde üniversitelere açtığı bölümler ve özel yaşamında da  yaptığı balmumu heykellerde göstermiştir

 2 dönem boyunca Radyo Televizyon Yüksek Kurulu başkanlığı görevinde bulunmuştur.

1982 yılında Anadolu Üniversitesi rektörlüğü görevini yürüten Yılmaz Büyükerşen 1987 yılında aynı göreve yeniden getirilmiştir.

Yılmaz Büyükerşen, 18 Nisan 1999 Seçimleri'nde Demokratik Sol Parti'den Eskişehir Belediye Başkanlığına aday olmuş ve oyların %44'ünü alarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yine aynı partiden aday olan Büyükerşen, oylarını %45'e çıkararak aynı göreve tekrar seçilmiştir.

2009 yerel seçimlerinde DSP'den tekrar aday olarak %50 üzeri oy ile yeniden büyükşehir belediye başkanı seçilen Yılmaz Büyükerşen 2011 yılında partisi DSPden  istifa ederek CHP'ye katılmıştır. 2014  yerel seçimlerde CHP'nin adayı olarak seçimlere katılan Büyükerşen, %45 oy alarak 4. kez Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığına  seçilmiştir.