Yasin Kartoğlu

Yasin Kartoğlu

Başakşehir yeni Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu kimdir?

1977 yılında İstanbul Küçükçekmece’de doğdu. Aslen Malatyalı’dır. İstanbul Küçükçekmece’de ilk ve orta öğrenimini tamamladı. İnönü Üniversitesi'nde üniversite eğitimini İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı.

Siyasi hayatına 2001-2002 yıllarında AK Parti Küçükçekmece Gençlik Kolları Kurucusu olarak başladı. 2003-2009 yılları arasında İlçe Başkan Yardımcılığı ve İlçe Teşkilat Başkanlığı görevlerinde bulundu. AK Parti Başakşehir Belediyesi Meclis Üyeliği’ne 2009 yerel seçimlerinde seçildi. Aynı dönemde Başakşehir Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Başakşehir belediyesinin 2 dönemdir başkan yardımcılığını yürütüyordu.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın 28 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından Başakşehir Belediye Meclisi’nde 4 Ekim 2017’de gerçekleştirilen oylama ile adaylardan 25 oy alarak Başakşehir'in yeni Belediye Başkanı seçildi.

Belediye başkanlık görevini 4 Ekim 2017’den itibaren yürütüyor. Evli ve 2 çocuk babası. Ailesine ve çocuklarına çok düşkündür. Ne kadar yoğun olursa olsun ailesiyle muhakkak bir program yapıyor. Aynı zamanda anne babasına da düşkün. Ebeveynlerin her zaman kıymetli olduğunu hatırlatıp gençlerden ailelerini asla ihmal etmemeleri gerektiğini söyler. 

2019 31 Mart yerel seçimleri için Ak Parti'den Başahşehir Belediye Başkan Adayı seçildi. Toplum iletişimi çok güçlü olan Yasin Kartoğlu, ayırtdetmeden her kesime her türlü hizmeti götürme amacıyla Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor ve bir sonraki dönem için de aynı düşüncelere sahip. Sosyal ve kültürel etkinliklere, spor ve sporcuya, engelli vatandaşlara yapılan hizmetlere çok kıymet verip genç dinamik ekibini de vatandaşlara gereken hizmeti vermeleri konusunda iyice tembihliyor. Belediye başkanı seçildiği ilk günde: “Şimdi bir bayrak değişimi yaşıyoruz. Eski dönemden güç alarak, yeni bir döneme başlıyoruz. Her zaman olduğu gibi çok çalışacağız. Hep birlikte uyum içerisinde sadece Türkiye’nin vitrin ilçesi haline getirdiğimiz Başakşehir’i geleceğe taşımak için çalışmaya devam edeceğiz. Başta hükümetimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve tüm partilerden meclis üyesi arkadaşlarımızın desteğiyle el ele vererek Başakşehir’i hemşerilerimizin daha keyifle yaşayacakları bir yer haline getirmek için gayret göstereceğiz. Görevimi sorumluluk bilinciyle ve layıkıyla yerine getireceğimden kimsenin kuşkusu olmasın” şeklinde açıklama yapmıştı.