Yasin Naci Ağaroğlu

Yasin Naci Ağaroğlu

Antalya'da bulunan ailesinin yanından tek ders sınavını vermek üzere Ankara’ya gelen hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi Yasin Naci Ağaroğlu, 15 Temmuz günü Genelkurmay Başkanlığı önünde darbeci askerler tarafından helikopter ateşiyle şehit edildi. 22 yaşındaki Ağaraoğlu, şehit olduktan sonra mezun oldu ve diploması ailesine teslim edildi.

15 Temmuz gecesi, kaldığı yurttan olayları takip eden Yasin Naci Ağaroğlu, darbeye tepkisini göstermek üzere Genelkurmay Başkanlığı önüne geldi. Olaylar üzerine Yasin’i merak eden ablası Betül Kardıçlı, kardeşine mesaj ile ulaşarak kendisine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Yasin, herkesin sokakta olduğunu ve polisle konuştuğunu, sıkıntının kısa sürede çözüleceğini söyledi. Halkın tankların önünü keserek askerleri indirildiğini mesajla ablasına anlatan Yasin, ailesinden dua istedi.

Fakat kısa süre sonra ablası ile Yasin’in iletişimi kesildi. 22 yaşındaki Ağaroğlu, Genelkurmay Başkanlığı önünde darbeci askerlerin helikopterlerden açtığı ateş sonucu şehit oldu.

Son sınıf öğrencisi olan ve en büyük hayali akademisyenlik olan Yasin Naci Ağaroğlu’nun diploması, üniversite yönetimi tarafından ailesine teslim edildi.

''BİR YASİN GİDER, BİNLERCESİ GELİR''

Oğlunun ve 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında şehit düşen bütün vatandaşların "Vatan şehidi" olarak anılmasını isteyen baba Osman Ağaroğlu, "Vatanımız için, milletimiz için, milletimizin birlik ve beraberliği için, gönderden al bayrağımızın inmemesi için canlarını veren nice şehitlerimize selam olsun, hepsi bizim çocuklarımızdı" dedi.

Baba Ağaroğlu, "Cenaze bizim olmaktan çıktı, milletin oldu artık. Bütün milletimize şükranlarımı arz ediyorum. Bir Yasin Naci gider, binlercesi gelir diyoruz" şeklinde konuştu.

22 yaşındaki Yasin Naci Ağaroğlu, üniversite sınavında derece yapmış öğrencilerden biriydi. Ankara Hukuk Fakültesi’nde son sınıftaydı, ortalamasını yükseltmek için tek dersi bütünlemeye bırakmıştı. Bir yandan da Açıköğretim’de İlahiyat okuyordu.

Yasin Naci Ağaroğlu'nun ismi Antalya Korkuteli’nde bir imam hatip lisesine ve İzmir Ödemiş’te bir imam hatip ortaokuluna verildi.