Yusuf Bozkurt Özal

Yusuf Bozkurt Özal

Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi olan Yusuf Bozkurt Özal, 9 Ocak 2001 tarihinde Ankara'da hayatını kaybetmiştir. Cenazesi annesi Hafize Özal’ın yanına defnedilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi olan Yusuf Bozkurt Özal, 1940 yılında Malatya'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Daha sonra PTT bursuyla İngiltere'ye gitti. Burada Liverpool Üniversitesi'nde elektronik ve telekomünikasyon alanında mühendislik eğitimi aldı. 1979-1984 yılları arasında da Dünya Bankası'nda çalıştı. 1984 senesinde de Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı'na tayin edildi. Bu dönemde Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu, Yüksek Planlama Kurulu, Para Kredi Kurulu Üyeliği ile İslam Kalkınma Bankası'nın icra direktörlüğünü yaptı. Ağabeyi Turgut Özal'ın ısrarıyla da  politikaya atıldı.

1987 yılında Anavatan Partisi'nden (ANAP) Malatya milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi.  Bunun yanında Devlet Bakanlığı ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görev aldı. Mesut Yılmaz'ın ANAP genel başkanı olmasının ardından da partiden istifa etti. 1993 yılında da Yeni Parti'yi (YP) kurdu. Parti'nin genel başkanlığını icra ederken beyninde meydana gelen rahatsızlık sonucu ABD'de bir süre tedavi görmek zorunda kaldı. YP ve DP'nin (Demokrat Parti) birleşmesinden sonra da siyaseti bıraktı. Yusuf Bozkurt Özal, 9 Ocak 2001 tarihinde Ankara'da hayatını kaybetti. Cenazesi Süleymaniye Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra annesi Hafize Özal’ın yanına defnedildi.