Zalmay Halilzad

Zalmay Halilzad

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad kimdir?

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, 22 Mart 1951'de Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentinde doğdu.

Henüz 30’larındayken Afgan siyasetinde etkin isimlerden biri olan Zalmay Halilzad, doğduğu topraklar için değil, ABD için çalışmıştır.

Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde eğitim görmüş, Chicago Üniversitesi'nde doktora yapmıştır. Daha sonra akademik kariyer yapmış ve Ronald Reagan ile George H. W. Bush'un başkanlıkları döneminde dışişleri ve savunma bakanlıklarında görev üstlenmiştir.

1984’te Amerikan Dışişleri’ne giren Zalmay Halilzad,  ABD'nin 2001 yılında Afganistan’a savaş açmasından 2 yıl sonra Kâbil Büyükelçisi oldu.

ABD'nin 2003’te Irak’ı işgalindan 2 yıl sonra ise Bağdat Büyükelçisi oldu. yeniakit.com.tr

2007-2009 yıllarında ise Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olmuştur.

Bir elçinin çok ötesinde olduğunu bilinen Zalmay Halilzad, Baba Bush’tan beri Neo-Con çevrelerin vazgeçilmez isimlerindendi. Oğul Bush zamanında da ABD’nin Irak ve Afganistan politikalarının mimarlarından biri oldu. Kimine göre Büyük Ortadoğu Projesi’nin altında onun da fikirleri yatıyor.

Halilzad, 2009’da dışişlerinden ayrıldı, kendini akademiye verdi. Ancak “Ortadoğu” denildiğinde kapısı hemen çalınanlardan. Öyle ki ABD Başkanı Donald Trump’ın dışişleri bakanlığı için düşündüğü isimlerden biriydi.

Columbia Üniversitesi Siyaset Bilimi profesörü ve Chicago Üniversitesi Siyaset Bilimi doktoru, Afganistan kökenli bir ABD vatandaşı olan Zalmay Halilzad, 20. yüzyılın önde gelen ABD’li savunma ve savaş stratejisti ve aynı zamanda modern savaş doktrininin temelini atmıştır. 

500 bin dolarla CIA tarafından faaliyete geçirilen Afganistan Dostları (Friends Of Afganistan) şirketi Yönetim Kurulu üyesidir.

Unocal Petrol Şirketi’nin eski danışmanıdır.

Zalmay Halilzad, ABD'nin Afganistan Özel Temsilciliği görevine geçen ay getirilmiştir.