Dünya

Hindistan’da kasırga tedirginliği

3.Kategori bir kasırga olan Bengal Körfezi’ne doğru ilerliyor ve 20 Mayıs günü Batı Bengal ve Hindistan’da karaya çıkacağı düşünülüyor.

Amphan Kasırgası’nın en az kayıpla atlatılması için yetkililer 3 milyon insanın yaşadığı bölgeyi tahliye etmeye çalışıyor

Kasırganın çok şiddetli bir siklon fırtınası olacağı ve saatte 195 kilometre hıza sahip olduğu bilgisi veriliyor. Karaya ulaştığındaki hızı ise 165 ile 175 kilometre rüzgar hızına sahip olacağı belirtiliyor. Bu hıza sahip bir rüzgarın yapılarda çok büyük çaplı hasara neden olabileceği ve büyük ağaçların bile sökülebileceği tahmin ediliyor. Hem Hindisran’ı hem de Bangladeş’i tehdit altında bırakan kasırga koronavirüs salgını da göz önüne alındığında bölgenin tahliyesini oldukça zorlaştırıyor.

Tahmini olarak kasırganın hızının hafifçe zayıflamayası ve Kategori 1 veya 2 fırtınası olarak karaya vurması bekleniyor. Bununla birlikte, Amphan Kasırgası bir “süper siklonik kasırga” olduğu için, suyu çok daha güçlü bir fırtına ile daha tutarlı olan kıyıya doğru itiyor.