Güncel

"İlaçlar tek başına yeterli değil" deyip açıkladı: Artık kaçınılmaz hale geldi

 yeniakit.com.tr  Fizyoterapist Metehan Sarıkaya, dünyayı kasıp kavuran ve 22 binden fazla insanın ölümüne yol açan koronavirüs salgınına ilişkin önemli uyarılarda bulundu. Koronavirüsün tedavisinde fizyoterapinin önemine dikkat çeken Sarıkaya, virüsün şiddetli ve kritik düzey hastalarda neden olduğu zatürre, nefes darlığı, akciğer salgılarının boşaltılamaması gibi ciddi sağlık problemlerinde ilaç tedavisinin tek başına yeterli olmadığını söyledi.

"Virüsün şiddetle yayıldığı bölgelerde tıbbi müdahalelere ve ilaç tedavisine ulaşmak bazen mümkün olmayabiliyor." diyen Sarıkaya, "Bu yüzden hastalar ve hasta adayları için fizyoterapi artık kaçınılmaz hale gelmiştir." dedi.

Hastalanmadan önce bir tedbir olarak ve hastalandıktan sonra akciğerlerin işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için ilaç tedavisi ve fizyoterapinin bir arada yürütülmesi gerektiğini kaydeden Sarıkaya, "Fizyoterapi ile akciğer sıvılarının vücuttan uzaklaştırılması nefes darlığının önüne geçilmesi ve solunum bozukluklarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır" dedi.