Ali Akben

Ali Akben

Göçen göçene

-

Son birkaç ay içerisinde ülkemizin yetiştirdiği birbirinden değerli insanlar ahiret yurduna irtihal eylediler. Ölümlü dünyadan ölümsüz gerçekliğe doğru yolladığımız Kadir Mısıroğlu, Mehmet Şevket Eygi, Emin Işık ve son olarak da Haluk Dursun. Rabbim rahmeti ile muamele eylesin.

Haluk hocam hem dostum hem hastam ve hem de ülkemizi ve Balkan coğrafyasını tanımamda önemli rolü olan rehberimdi. En son merhum Mehmet Şevket Eygi beyin cenazesinde görüşmüş konuşmuş ve koklaşmıştık. O gün de cenazeye Van ilimizden yetişebilmişti. Taziyede kısa görüşmemizde vazife ve sorumluluklarından bahisle ülkemiz adına ufkunu ve aktardıklarını hatırladıkça kaybın büyüklüğü karşısında Rabbim en iyisini bilir diyorum.

Haluk hoca devletine ve milletine bağlı yerli ve samimi bir aydınımız, münevverimizdi. Diğer göçen üstatlarım gibi yeri doldurulamayacak. Eğitim sistemimiz yaz bozlarla diplomalı cahil yetiştirmeye devam ettiği sürece bu boşluk giderek daha da acıtıcı incitici olacak. 

Değerli okurlar ölümü bir son olarak gören insanların çoğaldığı ladini bir dünyada yaşamaya başladık. Ölüm insan için bir son ise ve insanı melekutluktan esfelesafiline eviren olumlu ve olumsuz sıfatların hesabının görüleceği bir gün de yok ise yandı gülüm keten helva.

İnsanın yaptığı yanına kâr kalacak anlayışı ile yaşayan insan görünümlü yaratıkların sayısının çoğalması hesap gününün hesabını yok edemez. Hesabın hasbi ve şahsi olduğu bir güne hazırlıklı olmaya çalışmak birçok bakımdan ölümle bizleri barıştırıp yakınlaştırır.

Ölümle barışık yaşayan insanlar ki, yukarda ismini zikrettiğim üstatlarımız böyle idi. Dünyaya meyletmeden servet, şöhret, şehvet peşinde koşmadan ve iki günü birbirine müsavi bir yaşam tarzından uzak yaşayarak bizler için örnek oldular.

İfrat ve tefritin yerine itidali, emri-bil maruf ile de münkerden uzak durarak örnek bir yaşam sergilersek bizler de, sonrakilere örnek olabiliriz. Ölüm gerçeği her türlü alavere dalaverelere rağmen kapatılamıyor. Er ya da geç gelecek bir gerçek. Her gelecek yakındır. Zaman algısı izafidir. Vakit varken ve yol yakınken zararın neresinden dönersek kâr mantığı ile acele edelim.

Rabbim sıralı ölüm nasip eylesin, arıca yataklı kuruca etekli ölümlerin nasip olması ortak temennimiz olsun. Sıralı olmayan acı ve ızdırap içerisinde ölümlerden ölüm beğenerek yaşamayı ve imtihan olmayı da nasip eylemesin dualarına yüksek sesle AMİN diyelim.

Mesleğim icabı çok çeşitli ölümler gördüm. Merhum üstadım Mehmet Şevket Eygi beyin ölümü gibi güzel bir ölümü Rabbim bana nasip eylesin diyerek makalemi sonlandırıyorum.

Bugünlük de bu kadar. Kalın sağlıcakla.

 


YORUMLARA GÖZAT (5)

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.