Ali Erkan Kavaklı

Ali Erkan Kavaklı

Gençlik okuyor, istikbalimiz aydınlık

-

Kitap okuma oranları her geçen yıl bir öncekinden daha iyi. Basılan kitap çeşidi ve sayısı artıyor. Genç nesil daha çok okuyor, istatistikler okuma oranının arttığını gösteriyor. 

İnsan beyni okuma programlıdır. Allah insanı yaratmış ve kitap göndermiş, okumayı emretmiş. Bilgi beyin vitaminidir. Vücudumuz gıdalarla beynimiz bilgi ile beslenir. Okudukça insanın zihni gelişir, zekâsı artır. Beyne gelen bilgiler, nöronlar arasına sinaptik bağlantılar şeklinde kaydedilir, ne kadar çok bilgi gelirse bağlantı o kadar artar. Beyin aynı tür bilgileri aynı dosyaya yerleştirir, bilgi geldikçe dosya genişler ve zekâ artar. Beynimizde muhteşem bir arşiv sistemi var. Ne kadar okur, öğrenirseniz zekânız o oranda artar. 

“Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Allah’tan en çok âlimler korkar” âyetleri buna işaret eder. 

Kitap endüstrisi hızla büyüyor. Kitap cirosu Türkiye’de 2 milyar 100 milyon dolar, dünyada 11. sıradayız.

Basılan kitap sayısı yıllara göre artıyor.

2016’da 666.865.579 kitap basıldı.

2015’te basılan kitap 670.751.618 

2014’te basılan kitap 561.103.770 

2013’te basılan kitap sayısı 536.259.352 

2012 yılında basılan kitap sayısı 480.257.824 

2011 yılında basılan toplam kitap sayısı 493.469.643. 

2010 yılında bu sayı 458.338.289. 

2009’da 353.599.000 660 milyon. 

Basılan kitap çeşidi 1992 yılında 6.151 idi. 

2007’de Türkiye okuyor kampanyası başlatıldı, basılan yeni kitap sayısı arttı. 

2016 yılında 56.424 yeni kitap basıldı. 

2017’de 60.335

Bir önceki yıla göre basılan kitap sayısında % 10,8 artış var.

Kişi başına düşen kitap sayısı 2009’da 5 idi, 2017’de 8.6 oldu.

Okumuyoruz, nakaratı tekrar ediliyor. Elbette istediğimiz yerde değiliz, ideal durumda hiç değil ama her yıl daha iyiye gidiyoruz. 

Eğitimle ilgili yayınların oranı yüzde 63. İnceleme, araştırma kitaplarının payı yüzde 15. 

Bunu, yüzde 8’le çocuk ve gençlik kitapları, yüzde 7’yle inanç kitapları takip ediyor. Edebiyat ve sanat kitaplarının oranı ise yüzde 4.

Çocuk kitaplarının sayısı her yıl artıyor, aileler çocuklarını yetiştirmeye önem veriyor, kendilerinden çok çocukları için kitap alıyorlar.    

UNESCO’ya göre Türkiye, birkaç yıl önce çocuklara kitap hediye etme konusunda 180 ülke arasında 140’ıncı sıradaydı. 

Son yıllarda çocuk kitaplarının satışında önemli bir yükseliş var. 

Çocuklar anne-babalarını ve sevdiklerini örnek alır. Çocuklarımız, anne ve babanın, öğretmenlerin ellerinde kitap görmeli. 

Artık Anadolu şehirlerinde belediyeler kitap fuarları açıyor. Eskiden sadece İstanbul’da kitap fuarı açılırdı. Şimdi Kahramanmaraş, Tokat, Samsun, Konya, İzmir, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İzmit, Denizli, Antalya gibi birçok şehirde kitap fuarı açılıyor. Yazarlar davet ediliyor. Milli eğitim okullara yazarları çağırıyor, okuma tutkusunun gelişmesi için yoğun çalışmalar yapılıyor. Okullarda kitap kulüpleri var, gayretli öğretmenlerimiz, öğrencilere okumayı sevdiriyorlar. Belediyeler yaygın eğitime, okuma kültürüne ciddi yatırım yapıyorlar.

Okumak Allah’ın emri ve sevap. Okumak düşünmeyi sağlar, düşünme yani tefekkür ibadettir. Okuyarak ilim öğrenilir. İlim öğrenmek de İslam’ın emri. 

Kitap dininin mensuplarıyız. Kitabımızın ilk emri oku. İlk Müslümanlar okuyarak ilim sahibi oldular. Medine’nin öğretmeni Mus’ab bin Umeyr’in şehirdeki adı “Kari” yani okuyucu idi. Halka Kur’an okuyor ve İslam’ı anlatıyordu. 

Kur’an’ın ilk okuyucusu Peygamberimiz (sav) idi. Herkese Kur’an okuyarak İslam’ı anlattı. Kur’an hakikatleri gönülleri fethetti. 23 sene gibi kısa bir sürede İslamiyet Arap yarımadasının dini oldu. 

Müslümanlar, kısa sürede ülkeleri fethettiler, bütün dünyanın imrendiği İslam medeniyetini kurdular, dünyaya hâkim oldular. İlim öğrenmek insanı yükseltir, olgunlaştırır, erdemli hâle getirir. 

Adapazarı Akyazı’da Ahmet Genç Fen Lisesi ve Akyazı Kız İmam Hatip Liselerinde konuşmalar yaptı. Çocukların hem konferansa hem de kitaplara ilgisi fevkalade idi, hele imam hatipli kızların kitap tutkusu görülmeye değer. Daha çok okuyan ve kendini geleceğe hazırlayan bir nesil geliyor. Gelecek bugünden daha iyi olacak inşallah. 

Beyin Vitamini: BAŞARIYA GÖTÜREN YOL 36. baskısını yaptı. Kitap yeteneklerimizi geliştirmek, başarılı, hünerli ve erdemli bir insan olmak için uymamız gereken prensipleri anlatıyor. Çapa Fen Lisesi öğrencisi Burak Çobanoğlu, kitabı bitirince şöyle demişti:

Hocam, iyi gaz veriyorsun!”

Araba gazla, insan ümit ve moralle yoluna devam eder. Başarıya Götüren Yol, okuyanlara başarma azim ve heyecanı veriyor. Ensar yayınları arasında çıkan bu eseri, özellikle ortaokul ve lise öğrencilerine tavsiye ederim. (Kitaba ulaşın: 0212 491 19 03; sipariş@ensarnesriyat.com.tr

Davet: Cuma günü Tüyap Kitap Fuarı, Ensar yayınları standında, saat 12-16 arası okuyucularımızla sohbet edip kitap imzalayacağım. Kitapsever dostlarım davetlisiniz.

 


YORUMLARA GÖZAT (15)

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.