Faruk Erzen

Faruk Erzen

Ahmet Çakar ‘Kestane’ oldu

-

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan derbi sonrası sahada yaşanan arbede çok tartışıldı, çok konuşuldu. Maçtan sonra futbolculara ve yöneticilere verilen cezalar bir kesim tarafından doğru bulunurken, bir kesim tarafından da sert eleştiriler aldı. Özellikle Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’e verilen 7 maçlık cezanın akabinde verilen 3 maçlık ceza tartışmaların boyutunu farklı noktalara çekti. Ancak takip ettiğim kadarıyla hiçbir spor yorumcusu Ahmet Çakar kadar ateş etmedi.

Maçtan hemen sonra sıcağı sıcağına yaptığı yorumda Fatih Terim’in basın toplantısındaki açıklamalarını makul bir seviyede eleştiren Çakar, daha sonra ise aynen şu ifadeyi kullandı:

'Kötü manada söylemiyorum ama bugüne kadar efsane olan Fatih Terim bugünden sonra kestane olmuştur.'

Öncelikle burada devreye girip Ahmet Çakar hocamıza bir hatırlatma yapmakta fayda görüyorum.

“Her türlü eleştiri elbet kabul edilebilir, ancak Fatih Terim’in efsaneliğini veya kestaneliğini sorgulayacak konumda değilsiniz ekranlara çıkan ‘tarafsız’ bir yorumcu olarak. Bırakın da ona şahıslar değil, ‘tarih’ karar versin.”

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra devam edelim Ahmet Çakar’ın açıklamalarına…

Fatih Terim’e verilen 7 maçlık cezanın akabinde verilen 3 maçlık yeni cezanın Ahmet Çakar’ı sevinçten coşturduğuna şahit olduk. Bu kez de sosyal medya hesabında ortaya çıkan Çakar, yine ipin ucunu kaçırarak şunları yazdı:

"3 maç ceza daha. Eeee karton imparator daha devam etsene... Federasyon, hakem falan filan. Bu iş mekan basıp sonra sıyırmaya benzemez. Bunlar daha fragman.”

Kusura bakmasın kimse ama yine devreye girmek zorunda kalacağım.

İlk olarak Fatih Terim’in efsaneliğini sorgulayan Çakar, şimdi de ‘karton imparator’ diyerek imparatorluğunu sorguluyor. Hadi bunu da boş verelim ve Ahmet Çakar’a soracağımız soruyla devam edelim.

Her gün ekranlarda yerin dibine soktuğunuz ve söylenmeyen söz bırakmadığınız federasyon ve hakemler Fatih Terim söz konusu olunca mı size şirin göründü Ahmet Hocam? Buradan bakınca öyle görünüyor da...

Sorumuzu sorduktan sonra devam edelim Ahmet Çakar’ın mesajlarına. Son olarak da şöyle yazıyor sevgili hocamız…

“Sevgili dostum Adem Metan la uzun uzun konuştuk. Fatih hocanın cezasının 10 maça çıkması sonrası. ”Birinin mutsuzluğundan, birinin cezasından mutluluk çıkarmak” bana yakışmadı. Her ne kadar hocanın ciddi şekilde hatalı olduğunu düşünsem de tweet imi sildim. Hakkını helal et Fatih hoca”

Evet, görüyoruz ki bu son açıklama adeta ‘evlere şenlik’… Bu nedenle üzerinde daha fazla durmakta fayda var diye düşünüyorum.

Ne diyor yorumlarında ‘tarafsız’ durması gereken hocamız?

“Fatih Terim’in mutsuzluğundan ve aldığı cezadan mutluluk duyduğunu söylüyor ve ekliyor ‘bana yakışmadı’ diye”

Her ne kadar Ahmet Çakar’ınbu açıklaması, sıradan bir özür mahiyetinde gibi görünse de maalesef bir itirafı gibi. Çünkü Fatih Terim’in hatalı olduğunu düşünmek ayrı şey, Fatih Terim’in aldığı cezadan mutluluk duyarak Terim’e sallamak ayrı şey...

Şimdi Ahmet Çakar’ın yazının başından itibaren paylaştığımız açıklamalarını ele aldığımızda, görüyoruz ki Fatih Terim’in efsaneliği ya da kestaneliği Ahmet hocamızın o anki ruh haline bağlı. Hocamız, kendisini mutlu etmek için Fatih Terim’i gerektiğinde ‘kestane’ gerektiğinde de ‘karton imparator’ yapıverebiliyor.

Her ne kadar yaş itibariyle az sayıda maçını izleme fırsatım olsa da Türk futbolunun marka hakemlerinden biri olan Ahmet Çakar’ın spor yorumculuğunda geldiği bu nokta, maalesef spor yorumculuğunun geldiği vahim tabloyu ortaya koyuyor diye düşünüyorum.

Kötü anlamda söylemiyorum elbet ama hakemken ‘efsane’ olan Ahmet hocamız, yorumcuyken maalesef ‘kestane’ olmuştur.


YORUMLARA GÖZAT (12)

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.