Hüseyin Öztürk

Hüseyin Öztürk

Donuk Bakışlar

-

“Donuk Bakışlar”, Somali’den Urfa’ya gelip, his ve duygularıyla vicdanları arasında iletişim kurabilen insanlara bakmaktaydı.

İyiliğin mekânı, vakti olmaz” denilir. İyilik bekler mi? Hayır beklemez!

Fıtratları iyilik nasipleriyle donatılmış insanlar, iyilik nasipleriyle teçhiz edilmiş kimselerdir ve nerede ne vakit olursa olsunlar, onların iyilikleri yerine ulaşır.

İyilik yapanlarla iyilik bekleyenler buluştuklarında, iki tarafın da hem dünyalık hem ruhi ihtiyaçları giderilmiş olur.

¥

“Donuk Bakışlar” iki duyguyu ifade eder. Yarısı umut, yarısı korkudur. Bakışlardaki umut ne kadar çok iyilikle beslenirse, korku o kadar yerini güvene bırakır.

Somali’de çekilmiş “Donuk Bakışlı Resimler”, Urfa Büyükşehir Belediyesi’nin sergi salonunda, umuda ve iyiliğe yol vermek için açılmıştı.

Fotoğraf sanatçısı Ahmet Şamil Gerem’in çektiği kareler; umut yüklü iyilikler kervanına mütevazı bir katkıydı.

“Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu” tarafından organize edilen sergideki bakışlar, sadece beslenme ve barınma eksikliği değildi.

Platform Başkanı Osman Gerem’in ifadesiyle; insanların midelerini doyurmadan önce zihinlerini doyurmak gerektiğini de anlatıyordu.

¥

Bu anlamda yine aynı platform, Somali’ye 10 bin Kur’an-ı Kerim kampanyası başlatmış ve önümüzdeki Cuma günü Somali’nin çeşitli şehir ve köylerinde öğrenim gören öğrencilere Kur’an-ı Kerimler dağıtılacakmış.

Urfa’dan başlatılan kampanya, ülkemiz genelinde büyük ilgi görmüş ve 10 bin Kur’an-ı Kerim Somali topraklarına gönderilmiş.

“Donuk Bakışlar Fotoğraf Sergisinin” açılışına katılan Urfa Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, Kur’an-ı Kerim kampanyasının kısa sürede tamamlandığını duyunca, “Neden 10 bin yerine 15 bin olmasın” diyerek, 5 bin Kur’an-ı Kerim daha dağıtılması için kampanyaya destek verdi.

¥

İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem’in anlattığı kadarıyla Somalilerin Kur’an-ı Kerim’e olan ihtiyaçlarını şöyle izah edeyim.

Okullarda ve Kur’an eğitimi veren kurumlarda, Kur’an sayfaları tek tek öğrencilere dağıtılmakta ve öyle ders yapılmaktaymış. Yani bizdeki gibi Mushaf bulmak zormuş.

Halkının yüzde yüzü Müslüman bir ülkede böyle bir şeye inanmak mümkün mü? Cidden böyle bir eksiklik olabilir mi?

Evet, maalesef varmış. Hamdolsun iyilikte yarışan insanlarımızın destekleriyle, Somalili öğrenciler Kur’an-ı Kerim’e sahip olacaklarmış.

Umar ve dua ederiz ki, bizler gibi sadece yüzünden okuyup, içeriğinin ne dediğine aldırış etmeden; “Tamam Cenneti garantiledim” diyerek, okuyup geçmezler.

Çünkü halkın büyük çoğunluğu Arapça bilmektedir. Elbet bilmek yetmez, bilinenle amel etmek gerekir. İnşaallah amel ederler de emekler boşa gitmez.

¥

Araya bu kadar laf sıkıştırmazsam olmazdı. Mesela bizim halimize bakalım. Camilerde namazdan sonra okunan aşr-ı şeriflere arkasını dönüp gidenlere ne demeli.

112 acil ambulans şoförü yahut sağlık memuru muyuz? Ne bu acele! İnsan hiç olmazsa kitabına hürmet gereği dinler.

 


YORUMLARA GÖZAT (0)

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.