Rasim Bolbol

Rasim Bolbol

Karar gazetesi, Türkiye’de hangi boşluğu dolduruyor Sayın Davutoğlu?

-

 

Sizce, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun Karar gazetesine geçtiğimiz günlerde yaptığı ziyareti “manidar” bulmalı mıyız?

“Bu da nereden çıktı” demeyin. Zira Karar’a kritik dönemlerde yapılan birtakım ziyaretler, bize daha önce bazı ipuçları vermişti.   

Hatırlayın, işbu mevkute, geride bıraktığımız 24 Haziran seçimlerinden önce de 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ziyaret edilmişti. Evet evet, Sayın Gül, Türkiye’nin seçim sath-ı mailine girdiği bir vasatta Tayyip Erdoğan’a yönelik sert muhalefetiyle öne çıkan Karar’ı teşrif ederek adeta bir “işaret fişeği” atmıştı. Anımsarsanız, seçimlere yaklaşık 6 ay kala yapılan mezkur ziyaretin ardından, Gül bir kısım çevrelerce şişirilerek, Tayyip Erdoğan’ın karşısına cumhurbaşkanı adayı olarak çıkartılmak istenmişti.

Aslında, Erdoğan’ın deyimiyle “geçmiş cumhurbaşkanı”, arkasına medya desteğini de aldığı o günlerde, adaylık sürecinin tamamen kendisinin dışında geliştiğini iddia ederek “Benim bir organizem veya talebim yok” demişti. Ancak çok geniş bir mutabakat olursa, o zaman “üstüne düşeni yapmaktan kaçınmayacağını” eklemeyi de ihmal etmemişti. 

Neyse ki o “geniş mutabakat” oluşmadı. Oluşmadı da Abdullah Gül cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçerek “siyasi mevta” olmaktan son anda kurtuldu.

¥

Doğrusunu söylemek gerekirse, Ahmet Davutoğlu’nun da tıpkı Gül gibi, seçimlere çok kısa bir zaman kala AK Parti ve Erdoğan karşıtlığıyla temayüz etmiş Karar’a misafir olması, kafamızda soru işaretleri oluşmasına yol açtı. 

Nasıl yol açmasın ki?

Her ne kadar Karar adlı mevkute Davutoğlu’na yakın olsa da, hatta mahut neşriyat için “Davutoğlu’nun gazetesi” ifadesi kullanılsa da yapılan bu ziyaret, en hafif tabiriyle vahim olmuştur. Hele hele, Ahmet beyin, Kararcılar için “Türkiye’de önemli bir boşluğu doldurduğunuza inanıyorum” demesi vahamete tuz-biber ekmiştir. 

Öyle ya, Karar’ın bugüne kadar doldurduğu tek boşluk, Sözcü’nün, Cumhuriyet’in, Birgün’ün tam olarak dolduramadığı boşluklardır. 

Karar, solak gazetelerin dolduramadığı o boşlukları, kâh “Kurucu ayarlarından uzaklaşan AK Parti, reformcu kimliğini geride bıraktı. Şimdi çatışmacı bir dil kullanıyorlar” diye yazarak...

Kâh, “AK Parti’nin tek parti dönemini hatırlatan bir politika takip ettiğini” ileri sürerek bugüne kadar layıkıyla(!) doldurmuştur. 

AK Parti’deki “sorun”un, “öyle teşkilatlardaki değişimle halledilebilecek bir sorun olmadığını” söyleyenler mi dersiniz...

“İhanet”i itiraz, “fitne”yi ise çok seslilik olarak pazarlayanlar mı…

Maalesef çoğu, sayın Davutoğlu’nun “Türkiye’de önemli bir boşluğu dolduruyorsunuz” dediği kalemşörlerdendir.

Evet, Karar’ı ve yazarlarını her gün okuduğunu ve yakından takip ettiğini belirten Davutoğlu, acaba AK Parti ve Erdoğan’ı yerden yere vuran bu yazıları/yazarları da takip etmiş midir?

Tekrar milletvekili adayı olmayacağını açıklarken bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek vereceğini ve AK Parti’den başka bir partide yer almayacağını vurgulayan eski başbakanımız, artık bu konuya bir açıklık getirmelidir: 

AK Parti içinden çıkacak hem İslamcı, hem Batı’yla iyi geçinen yeni bir partinin müjdesini(!) aylar önceden verenlerle ahbaplığınızı sürdürme konusunda hâlâ “Karar’lı” mısınız?

 


YORUMLARA GÖZAT (31)

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.